Kraniosakrální osteopatie a biodynamika

celostní harmonizace, uvolňování bloků fyzického i psychického systému a podpora přirozených uzdravujících sil

Kraniosakrální terapie oslovuje celostně náš organismus, jeho fyzickou i psychickou rovinu, prostřednictvím jemné neinvazivní práce s tělem. Pracuje na rovině centrálního nervového systému, tkání, pojiv, tělních tekutin (krve, mozkomišního moku, tekutin ve fasciích) a kostí. Všechny zmíněné tělesné struktury jsou v našem těle dokonale propojené a blok na jakékoli z nich ovlivňuje fungování celého systému. Tyto bloky také mnohdy souvisí s vzorci našeho emočního prožívání a traumat. Díky orientaci na projev přirozených životních sil, které naše tělo stvořily, udržují a ozdravují, se mohou tělesné struktury i psychické funkce vracet do rovnováhy.

Pomáhá regulovat a léčit:

  • potíže způsobené prenatálním, porodním či šokovým traumatem
  • širokou škálu psychosomatických, akutních i chronických problémů
  • bolesti a napětí, stres, nespavost, úzkosti a deprese
  • bolesti hlavy, zubů a čelistí, migrény, nervové a psychické poruchy (snižováním napětí a posilováním kapacity přepnout do parasympatického modu nervového systému)
  • některé projevy vrozených či úrazy způsobených deformací mj. v oblasti páteře (skoliózy)
  • hormonální, vylučovací a trávicí systém, dýchací cesty

Podporuje:

  • imunitu
  • hybnost při zatížení páteře a kloubů
  • uvolnění dutin a oblasti uší, očí, nosu, jasnost smyslového vnímání
  • úlevu při alergiích, astmatu, závratích, tinitu
  • zklidnění a rovnováhu centrálního nervového systému (mozek, mícha, mozkové tenzní membrány, kraniální nervy)
  • detoxikaci organismu drenáží žilních splavů (např. při zatížení dlouhodobou medikací či znečištěným prostředím)
  • integraci náročných emočních stavů a stavů změněného vědomí
  • pohodu a rovnováhu v těhotenství i čerstvě po porodu pro maminku i miminko
  • úlevu pro lidi v paliativní péči

Jak probíhá:

Při terapii je klient oblečen a odpočívá na masážním lehátku, dotek je bezpečně vyjednaný, jemný a respektující, směřuje k orientaci léčivých sil přirozených klientovu systému. Terapie obvykle s úvodní rozhovorem i závěrečnou reflexí trvá 75 minut. U dětí může jít o 30 – 50 minut dle jejich kapacity.

Kraniosakrální terapie se využívá často jako tzv. komplementární (doplňující) terapie při spolupráci s další zdravotnickou péčí (v západní Evropě je běžnou službou zdravotnických zařízení a je hrazena zdravotními pojišťovnami). Napomáhá účinnější regeneraci při léčení fyzických potíží i k integraci psychických procesů. Stává se, že dokáže zmírnit těžkosti i tam, kde už žádné fyzické mechanické zásahy nepomáhají, neboť se řídí vrozenou moudrostí těla, jeho rytmem a časováním a jemu přirozenou cestou ke zdraví.

Pro svou jemnost a respekt vůči procesům, které v těle přirozeně probíhají, je vítanou podporou při prenatální a porodní péčí, první dny po příchodu na svět i během posledních dnů odchodu ze světa.

Díky prohloubenému kontaktu s tělesným prožíváním, plnějšímu ukotvení v těle a uvolňování otisků traumatu, přispívá kraniosakrální terapie ke kultivaci většího pokoje, jasnosti a soucitu se sebou v každodenním životě. Pomáhá posílit spojení s naší jedinečností i univerzální podstatou, jež je základem zdraví na úrovni těla, emocí a mentální i duchovní orientace.

Po terapii:

Procesy v těle mívají svůj dojezd, je vhodné se po terapii 2 – 3 dny nepřetěžovat, být k sobě ohleduplní a také nenaskočit do zaužívané pohybové rutiny cvičení. Doporučuje se dbát na dostatek tekutin. Pokud se v těle odehrává delší proces, ve kterém byste se chtěli zorientovat, neváhejte mě kontaktovat.

Obvykle se pro dostatečnou integraci doporučuje pauza mezi terapiemi v rozsahu 3. týdnů. Při některých akutnějších potížích je vhodné tělo a nervový systém podpořit častěji. V zásadě se při frekvenci terapií řídíme vaším tělesným pocitem.

Pro vaše bezpečí:

Ve své praxi závazně ctím etický kodex a profesní standardy České kraniosakrální asociace. Pracuji pod supervizí jí doporučených profesionálů, aktuálně u Michaela Kerna, D.0., BCST, ABD, ND a MVDr. Hany Chocholaté, BCST. Dále se vzdělávám a sama kontinuálně procházím terapiemi u zkušenějších kolegů.

Zajímají Vás výzkumy účinnosti kraniosakrální terapie?

Chcete se sami svou zkušeností s terapií podílet na evropském výzkumu?