Kraniosakrální osteopatie a biodynamika

celostní harmonizace, uvolňování bloků fyzického i psychického systému a podpora přirozených uzdravujících sil

Kraniosakrální terapie oslovuje celostně náš organismus, jeho fyzickou i psychickou rovinu, prostřednictvím jemné neinvazivní práce s tělem. Pracuje na rovině centrálního nervového systému, tkání, pojiv, tělních tekutin (krve, mozkomišního moku, tekutin ve fasciích) a kostí. Všechny zmíněné tělesné struktury jsou v našem těle dokonale propojené a blok na jakékoli z nich ovlivňuje fungování celého systému. Tyto bloky také mnohdy souvisí s vzorci našeho emočního prožívání a traumaty. Díky orientaci na projev přirozených životních sil, které naše tělo stvořily, udržují a ozdravují, se mohou tělesné struktury i psychické funkce vracet do rovnováhy.

Pomáhá regulovat a léčit:

 • potíže způsobené prenatálním, porodním či šokovým traumatem
 • širokou škálu psychosomatických, akutních i chronických problémů
 • bolesti a napětí, stres, nespavost, úzkosti a deprese
 • bolesti hlavy, zubů a čelistí, migrény, nervové a psychické poruchy
 • některé projevy vrozených či úrazy způsobených deformací mj. v oblasti páteře (skoliózy)
 • hormonální, vylučovací a trávicí systém, dýchací cesty

Podporuje:

 • imunitu
 • hybnost při zatížení páteře a kloubů
 • uvolnění dutin a oblasti uší, očí, nosu, jasnost smyslového vnímání
 • úlevu při alergiích, astmatu, závratích, tinitu
 • rovnováhu centrálního nervového systému (mozek, mícha, mozkové tenzní membrány, nervy, distribuce a drenáž mozkomišního moku)
 • pohodu a rovnováhu v těhotenství i těsně po porodu pro maminku i miminko

Jak probíhá:

Při terapii je klient oblečen a odpočívá na masážním lehátku, dotek je bezpečně vyjednaný, jemný a respektující, směřuje k orientaci léčivých sil přirozených klientovu systému. Terapie obvykle s úvodní rozhovorem i závěrečnou reflexí trvá 75 minut.

Kraniosakrální terapie se využívá často jako tzv. doplňková terapie při spolupráci s další zdravotnickou péčí (v západní Evropě je běžnou službou zdravotnických zařízení a je hrazena zdravotními pojišťovnami), jež napomáhá účinnější regeneraci při léčení fyzických potíží i k integraci psychických procesů. Stává se, že dokáže zmírnit těžkosti i tam, kde už žádné fyzické mechanické zásahy nepomáhají, neboť terapie se řídí vlastní moudrostí těla, jeho rytmem a časováním a jemu přirozenou cestou ke zdraví.

Pro svou jemnost a respekt vůči procesům, které v těle přirozeně probíhají, je vítanou podporou při prenatální a porodní péčí, první dny po příchodu na svět i během posledních dnů na odchodu ze světa.

Díky prohloubenému kontaktu s tělesným prožíváním, plnějšímu ukotvení v těle a uvolňování otisků traumatu, přispívá kraniosakrální terapie ke kultivaci většího pokoje, jasnosti a soucitu se sebou v každodenním životě. Pomáhá posílit spojení s naší jedinečností i univerzální podstatou, jež je základem zdraví na úrovni těla, emocí a mentální i duchovní orientace.

Po terapii:

Procesy v těle mají svůj dojezd, je vhodné se po terapii 2 – 3 dny nepřetěžovat, být k sobě ohleduplní a také nenaskočit do zaužívané pohybové rutiny cvičení. Doporučuje se dbát na dostatek tekutin.

Ve své praxi závazně ctím etický kodex a profesní standardy České kraniosakrální asociace.

Zajímají Vás výzkumy účinnosti kraniosakrální terapie?

Chcete se sami svou zkušeností s terapií podílet na evropském výzkumu?